Dzisiaj mamy: Sobota 23.10.2021

Raport z budowy kolejki wąskotorowej: Robotnicy kładą nowe tory i budują nowe perony [ZDJĘCIA]

IMG 4726– Jeżeli pogoda nie pokrzyżuje nam planów, to w połowie kwietnia najważniejsze prace powinny być zakończone – zapowiada Fryderyk Gajdzik z Przedsiębiorstwa Remontowo Budowlanego TOR, które wykonuje pierwszy odcinek kolejki wąskotorowej. Obecnie na placu budowy trwa układanie torów, powstają też nowe perony.

ZDJĘCIA

Kolej Parkowa w tym roku znów zostanie otwarta. Na razie czynny będzie odcinek między wesołym miasteczkiem a zoo. Wykonany zostanie też zjazd do zajezdni. Łącznie zmodernizowane zostaną dwa kilometry. Obecnie na budowie pracuje około 25 osób. Jednym z głównych zadań jest budowa peronów przy bocznej bramie ogrodu i obok lunaparku. Staną na nich m.in. ławeczki, mała architektura i oznakowanie.

Najważniejsze jest jednak rozkładanie nowych torów o rozstawie 785 milimetrów. Na razie zamontowano około 25 procent. Do końca marca mają być położone wszystkie, poza przejazdami. Wykonano już drenaże, rowy odwadniające, warstwy podbudowy pod kolejkę. Przed robotnikami jeszcze wykończenie peronów, prace porządkowe, obsypywanie torów kamieniem i podbijanie ich do właściwej niwelety. Gajdzik nie ukrywa, że praca w Parku nie należy do łatwych. – Teraz pracujemy również w soboty, a wkrótce dojdą nam niedziele. Ruch jest wtedy bardzo dużo – przyznaje.