Dzisiaj mamy: Sobota 23.10.2021
2014-07-23

W przedwojennym wagoniku po wąskim torze. 19 czerwca rusza Parkowa Kolej Wąskotorowa

Kilka rodzajów lokomotyw, stylizowane wagoniki, czynne makiety kolejowe, zwiedzanie lokomotywowni oraz moc atrakcji – tak ma wyglądać powrót Parkowej Kolei Wąskotorowej, która w Parku Śląskim ruszy po kilkuletniej przerwie. Otwarcie już 19 czerwca! – Jesteśmy już gotowi na udostępnienie naszym gościom pierwszego odcinka – informuje Łukasz Buszman rzecznik prasowy Parku Śląskiego. (...)
zobacz wiecej
2014-07-23

Na budowie kolejki pracuje dwadzieścia osób. Kolej wąskotorowa wraca zgodnie z planem

Roboty ziemne na budowie kolejki wąskotorowej dobiegają końca. W marcu powinny pojawić się tam pierwsze szyny. Jeżeli unikniemy nieprzewidzianych problemów, termin uruchomienia atrakcji w pierwszy weekend czerwca, wydaje się niezagrożony. Przypomnijmy. Budowa pierwszego odcinka Kolei Parkowej, demontaż starej trasy, oraz projekt całości nowej, kosztują 2,4 miliona złotych. W pierwszym etapie – już za kilkanaście tygodni – zostanie uruchomiony odcinek między wesołym miasteczkiem a zoo. (...)
zobacz wiecej
2014-07-23

Wróciła Elka, w przyszłym roku wróci też Kolej Parkowa. Będzie jeszcze bardziej wąskotorowa

Już w następnym sezonie, goście Parku Śląskiego do wyboru będą mieli dwie kolejki. Poza Elką, kursować ma również wąskotorówka. Pomału kończy się rozbiórka torowiska. W przyszłym roku wykonawca rozpocznie prace, zmierzające do ponownego uruchomienia Kolei Parkowej. Przypomnijmy. Tory wąskotorówki – zgodnie z opinią fachowców z Politechniki Śląskiej – były niebezpieczne. (...)
zobacz wiecej
2014-07-23

Parkową wąskotorówkę czeka modernizacja

Tory kolejki wąskotorowej są niebezpieczne. I – zgodnie z opinią fachowców od transportu kolejowego z Politechniki Śląskiej - nadają się do wymiany. W protokole z przeglądu inwentaryzacyjnego eksperci wystawili jej ocenę niedostateczną. Konieczny jest demontaż. Ale Park Śląski rozpoczął już pierwsze kroki zmierzające do ponownego uruchomienia Kolei Parkowej. Od 1994 roku kolej była w dzierżawie – najpierw operatorem była kopalnia Maczki – Bór, a ostatnio Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. (...)
zobacz wiecej
2014-06-17

Czerwone monstrum już w Parku Śląskim. Zwieziono tabor Parkowej Kolei Wąskotorowej [ZDJĘCIA]

W czwartek wielki dzień dla Parkowej Kolei Wąskotorowej – otwarcie. Dziś operator zwoził tabor z Rud Raciborskich. W Parku Śląskim pojawiły się dwie lokomotywy i dwa stylowe wagoniki. ZDJĘCIA Pierwsza z nich to LxD2, największa i najcięższa lokomotywa, jaka w Polsce porusza się po wąskich torach. Czerwone, 30-tonowe monstrum robi niesamowite wrażenie i przypomina bardziej lokomotywę, które są spotkane na tradycyjnej kolei. (...)
zobacz wiecej
2014-03-13

Raport z budowy kolejki wąskotorowej: Robotnicy kładą nowe tory i budują nowe perony [ZDJĘCIA]

– Jeżeli pogoda nie pokrzyżuje nam planów, to w połowie kwietnia najważniejsze prace powinny być zakończone – zapowiada Fryderyk Gajdzik z Przedsiębiorstwa Remontowo Budowlanego TOR, które wykonuje pierwszy odcinek kolejki wąskotorowej. Obecnie na placu budowy trwa układanie torów, powstają też nowe perony. ZDJĘCIA Kolej Parkowa w tym roku znów zostanie otwarta. Na razie czynny będzie odcinek między wesołym miasteczkiem a zoo. (...)
zobacz wiecej
2014-02-28

Szwedzki o pracy w Wesołym Miasteczku: Są nagrobki, jest czaszka, krzesło elektryczne. Wśród tych wszystkich potworów, znalazł się Szwedzki

Na „Krzywych Lustrach" w Śląskim Wesołym Miasteczku pojawiła się znana postać. Jest cmentarzysko, krzesło elektryczne i jest on. Rozmawiam ze Szwedzkim, autorem postaci, która zagościła już na setkach murów w Polsce i za granicą. Artysta bardzo chroni swoją prawdziwą tożsamość, nawet do zdjęcia pozuje w masce. Ale na wywiad udało się go namówić. – Bujna czupryna, charakterystyczny nos, niewidoczne oczy. (...)
zobacz wiecej
2014-02-27

Jutro nowy numer Gazety Parkowej. W wydaniu wywiad z Anią Guzik oraz zaproszenie na wystawę „Matematyka dla każdego”

Jutro (28 lutego) pojawi się nowy numer Gazety Parkowej. W nim zapowiedź wystawy „Matematyka dla każdego", którą przygotuje Park Śląski i krakowski Goethe-Institut. Ekspozycja przygotowana przez pierwsze na świecie eksperymentalne muzeum matematyczne, Mathematikum w Giessen jeździ po Europie. W Polsce będzie dostępna tylko w Parku Śląskim. Czytelnicy będą mieli okazję zapoznać się też z aktualnymi wydarzeniami, planami oraz zapowiedziami imprez, które w najbliższym czasie odbędą się w Parku Śląskim. (...)
zobacz wiecej
2014-02-14

„Elka” w odsłonie walentynkowej ruszyła. Pary zachwycone nieszablonowym sposobem na święto zakochanych [ZDJĘCIA]

Ciekawie oświetlona, w nastrojowej melodii, po prostu romantyczna – tuż po godzinie 15 ruszyła Kolejka Linowa „Elka" w walentynkowej odsłonie. Przez dwa dni, dziś i jutro, przejadą się nią 193 pary, które właśnie tak zdecydowały się spędzić święto zakochanych. ZOBACZ PIERWSZE ZDJĘCIA Z WALENTYNEK NA ELCE Sabina i Piotr przejechali się kolejką jako pierwsi. Wcześniej – jak każda przedstawicielka płci pięknej, korzystająca z najnowszej atrakcji Parku Śląskiego z okazji Walentynek - ona otrzymała róże i czekoladki. (...)
zobacz wiecej
Aktualna strona: 1, wszystkich stron: 8